
Oznaczanie stężenia chlorków, twardości ogólnej oraz indeksu nadmanganianowego metodą miareczkową w wodzie i/lub ściekach.(MA-51/Indeks)
Termin szkolenia:
8 maja 2025, godz. 08:00-15:00

Celem szkolenia jest pozyskanie wiedzy, która posłuży personelowi laboratorium, do zapewnienia prawidłowego wdrożenia, a następnie właściwej realizacji metod techniką miareczkową na przykładzie oznaczania indeksu nadmanganianowego w wodzie wg PN-EN ISO 8467:2001, chlorków w wodzie i ściekach wg PN-ISO 9297:1994 oraz twardości ogólnej w wodzie wg PN-ISO 6059:1999.
Szkolenie dedykowane jest zarówno do osób rozpoczynających pracę w laboratorium wodno-ściekowym, jak i tych, którzy z metodą już pracują, by mogli usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę.
Uczestnik zostanie zapoznany z zasadami wdrożenia metody w laboratorium, w tym ustalenia zakresu wdrożenia, oceny uzyskanych wyników, konstrukcji budżetu niepewności oraz udokumentowania tego procesu. Pozna aspekty analityczne podczas realizacji badania, dowie się m.in. jaka jest zasada metody, jak ustanowić i zapewnić spójność pomiarową, jak wykonać prawidłowo oznaczenie, na jakie elementy zwrócić uwagę, jak radzić sobie z potencjalnymi problemami, w tym czynnikami przeszkadzającymi oraz jak prezentować wyniki / rezultaty z badań w sprawozdaniach.
ZAKRES SZKOLENIA:
- Wybór metody a wymagania przepisów prawa.
- Weryfikacja czy walidacja, opracowanie planu wdrożenia metody.
- Badania niezbędne do wyznaczenia parametrów weryfikacji metody.
- Ustanowienie i zapewnienie spójności pomiarowej.
- Postępowanie z próbkami i realizacja badania:
- pobieranie
- przygotowanie do badań
- wpływ czynników przeszkadzających
- stosowane wyposażenie i odczynniki
- wykonanie oznaczenia
- obliczenie oraz sposób wyrażania i prezentowania wyników / rezultatów w sprawozdaniach / raportach z badań (cyfry i miejsca znaczące).
- Poszukiwanie składowych niepewności oraz konstruowanie budżetu niepewności.
- Udokumentowanie procesu wdrożenia metody w laboratorium.
- Potwierdzenie ważności wyników – ustalenie kryteriów akceptacji dla poszczególnych elementów monitorowania ważności wyników z wykorzystaniem danych z wdrożenia metody.