
Potwierdzenie ważności wyników badań mikrobiologicznych wody.(MA-49)
Termin szkolenia:
13 listopada 2023, godz. 09:00-15:00

W przeważającej większości laboratoria prowadzą badania wody w oparciu o metody znormalizowane, wskazane w odpowiednich przepisach prawnych jako metody referencyjne, w odniesieniu do których ustanowiono kryteria akceptacji przyjętych wartości parametrycznych. Jednakże prowadzenie badań według znormalizowanych metod nie zapewnia automatycznie ważnych wyników.
Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025, laboratorium powinno mieć i stosować w praktyce procedurę opisującą metody wykorzystywane do monitorowania ważności wyników w połączeniu z rutynowymi analizami. Powinno zaplanować to monitorowanie, a plany poddawać przeglądom i aktualizować w miarę potrzeb, uwzględniając bieżącą i planowaną działalność laboratoryjną, zmiany w zakresie prac, zmiany w personelu, w normach metodycznych, przepisach prawa, stwierdzane przypadki wskazujące na nieważność (nieprawidłowość) uzyskiwanych wyników itp.
Monitorowanie jakości badań jest kluczową częścią laboratoryjnego programu zapewnienia ważności wyników i powinno być prowadzone systematycznie. Elementami programu są działania w ramach własnych przedsięwzięć stosowane równolegle z analizą próbek oraz potwierdzenie kompetencji analityków poprzez uczestnictwo w zewnętrznym, odpowiednim i najlepiej akredytowanym programie badań biegłości.
Wyniki tych wszystkich badań powinny być zapisywane tak, aby można było obserwować kierunki zmian w celu wczesnego reagowania uniemożliwiającego umieszczenie niewiarygodnych wyników w sprawozdaniach z badań.
Ponieważ to Laboratorium jest odpowiedzialne za wybór metod i ustalenie częstości podejmowanych działań, które powinny być odpowiednie do zakresu i ilości prowadzonych badań, celem szkolenia jest pomoc w uporządkowaniu wiedzy w zakresie podejmowania niezbędnych i właściwych działań związanych z potwierdzeniem ważności wyników i pozyskaniem dowodów potwierdzających ich wiarygodność.
ZAKRES SZKOLENIA
- Omówienie wymagań przedstawionych w normie akredytacyjnej PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 w odniesieniu do procesu potwierdzenia ważności wyników oraz innych dokumentach.
- Opracowanie programów potwierdzenia ważności wyników – w oparciu o zalecenia norm metodycznych, normy PN-EN ISO 8199, przewodnika Eurachem „Akredytacja Laboratoriów Mikrobiologicznych”:
- związanych z pobieraniem próbek do badań
- związanych z badaniami
- związanych z działalnością wspomagającą procesy pobierania próbek i badań.
- Narzędzia statystyczne do opracowania wyników, w tym karty kontrolne.
- Kryteria akceptacji i interpretacja wyników oraz działania korygujące w przypadku ich przekroczenia.
- Prace niezgodne z wymaganiami zidentyfikowane w trakcie monitorowania ważności wyników i zarządzanie tą pracą.
- Polityka PCA dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości zgodnie z DA-05.
- Opracowanie programu uczestnictwa w badaniach biegłości, określenie liczby poddyscyplin, poziomu uczestnictwa i częstość uczestnictwa w PT w oparciu o wytyczne EA 4/18, uczestnictwo w porównaniach innych niż badania biegłości.
- Ryzyka i szanse związane z uczestnictwem w PT z uwzględnieniem oceny poziomu i częstości uczestnictwa (dokument EA-4/18).
- Wykorzystanie wyników z monitorowania działania metody i badań biegłości PT do potwierdzenia kompetencji i szkolenia personelu, szacowania niepewności pomiaru, weryfikacji metody oraz doskonalenia systemu zarządzania
- Stosowanie materiałów referencyjnych CRM, zalety i ograniczenia