![Loading Events](https://www.maaglab.pl/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
- This event has passed.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak prawidłowo zrealizować usługę badawczą?(MA-73)
Termin szkolenia:
5 września 2024, godz. 09:00-12:00
![](https://www.maaglab.pl/wp-content/uploads/2021/02/status_0.png)
Wydaje się, że realizacja usługi badawczej dla właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków jest obszarem, w którym jak nigdzie indziej Laboratorium musi dokonać rzetelnej analizy ryzyk i szans, aby świadomie podjąć decyzję o przyjęciu zlecenia do realizacji. Z jednej strony bowiem mamy rozproszone i niekiedy kontrowersyjne zapisy aktów prawnych oraz zmieniające się wymagania unijne wymuszające określone działania. Mamy też niestety do czynienia z niewystarczającą wiedzą i doświadczeniem niektórych pracowników urzędów gmin, a co za tym idzie z ich niejasnymi lub bezpodstawnymi oczekiwaniami kierowanymi w stronę właścicieli gospodarstw domowych. Z drugiej strony jest właściciel oczyszczalni – potencjalny klient Laboratorium – który dostał wezwanie z gminy, procesuje się z sąsiadami, chce rozliczyć inwestycję lub po prostu z ciekawości chce wykonać badania ścieków ze swojej przydomowej oczyszczalni, ale nie do końca wie, jak się za to zabrać.
Wykonanie badań jakości ścieków dla takich klientów wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy na temat wymagań prawnych i ich interpretacji, lokalnych decyzji dot. wytyczania granic aglomeracji wodnych, rodzajów dostępnych na rynku przydomowych oczyszczalni, ich budowy i zasady działania, miejsca i sposobu pobierania próbek ścieków do badań itd…. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas proponowanego Państwu szkolenia online.
Szczegółowo przeprowadzony przegląd zlecenia, zapisy i podpisy pod uzgodnieniami, aktualizowana wiedza i miękkie kompetencje personelu Laboratorium, jednoznaczne zapisy w sprawozdaniach z badań są warunkiem koniecznym zapewnienia akceptowalnego poziomu ryzyka przy realizacji tego rodzaju zleceń, a co za tym idzie – zapobiegania negatywnym efektom działalności laboratoryjnej.
ZAKRES SZKOLENIA:
- Wymagania prawne (krajowe i unijne) w zakresie zasad zwykłego korzystania z wód i wymagań dla gmin, właścicieli nieruchomości i przydomowych oczyszczalni ścieków,
- Przykłady decyzji administracyjnych,
- Pojęcie aglomeracji wodnej i RLM,
- Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków – konstrukcja, zasada działania, stopień oczyszczania ścieków, sposoby wprowadzania ścieków do środowiska,
- Uzgodnienia warunków badań między Laboratorium a klientami,
- Pobieranie próbek ścieków – ważne szczegóły,
- Zakres wykonywanych badań w laboratorium i wymagania dot. jakości ścieków