Walidacja / weryfikacja mikrobiologicznych metod badania wody według wytycznych normy PN-EN ISO 13843:2017-10.(MA-8)
Termin szkolenia:
28 listopada 2024, godz. 09:00-15:00
Norma międzynarodowa PN-EN ISO 13843 określa sposób przeprowadzenia procesu walidacji / weryfikacji metody i oceny uzyskanych wyników, wskazuje gdzie znaleźć jej kryteria oraz czy to co zrobiliśmy, jest wystarczające.
Aktualne wydanie normy uwzględnia postęp w badaniach, zdobytą wiedzę o działaniu metod oraz potrzebę przekazania laboratoriom informacji o prawdopodobnym działaniu metody, o ile laboratorium spełni określone wymagania odnośnie wyposażenia, środowiska badania, jakości użytych materiałów do badań i kompetencji technicznych personelu itp.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom laboratoriów, nowe wydania norm zawierają już w swojej treści zestawienia danych charakterystyki działania metody (dane z walidacji metod uzyskane na etapie opracowywania metody), z którymi laboratorium może porównać wyniki, ale te mogą być bezużyteczne, jeżeli nie będziemy potrafili ich właściwie zinterpretować.
Celem naszego szkolenia jest wspólna z uczestnikami analiza wymagań w/w normy, która w sposób jednoznaczny wskaże zakres niezbędnych działań związanych z potwierdzeniem wdrożenia metody w konkretnym laboratorium.
Szkolenie obejmuje część teoretyczną w postaci prezentacji wymagań normy oraz ćwiczenia z wykorzystaniem prostych formuł programu Excel w celu opracowania wyników na przykładach liczbowych, stanowiące gotowe arkusze kalkulacyjne.
ZAKRES SZKOLENIA
Prezentacja wymagań:
- parametry charakterystyki
- planowanie i procedura postępowania
- wymagania odnośnie próbek
- opracowanie wyników
- kryteria oceny wyników
- raport z walidacji / weryfikacji metody
Ćwiczenia praktyczne:
Weryfikacja metody w konkretnym laboratorium:
- obliczanie podstawowych parametrów statystycznych
- wyznaczanie podstawowych charakterystyk działania ilościowych metod selektywnych (charakterystyki kategoryczne: czułość, specyficzność, wskaźnik wyników fałszywie dodatnich, wskaźnik wyników fałszywie ujemnych, selektywność, efektywność)
- określanie powtarzalności – wykrywanie nadmiernego rozproszenia współczynnik rozproszenia Poissona
- szacowanie niepewności zliczania
- przykład 1: zliczanie kolonii przez 1 analityka
- przykład 2: zliczanie kolonii przez wielu analityków
- przykład 3: zliczanie w metodach NPL