
Potwierdzenie ważności wyników badań mikrobiologicznych, metody monitorowania i powiązanie z wynikami walidacji / weryfikacji metody.(MA-59)
Żywność, pasze, kosmetyki oraz środowisko produkcji i obrotu.
Termin szkolenia:
10 listopada 2023, godz. 09:00-15:00

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ SZKOLENIU:
Szkolenie pozwoli odpowiedzieć na zagadnienia:
- jak właściwie realizować potwierdzanie ważności wyników – działania wewnętrzne i zewnętrzne; sposoby monitorowania ważności wyników zgodnie z wymaganiami PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.
- czy wszystkie metody wymienione w pkt. 7.7. Potwierdzanie ważności wyników normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 są obowiązkowe?
- jaka jest polityka PCA dotycząca UCZESTNICTWA W BADANIACH BIEGŁOŚCI DA-05 m.in. opracowywanie 4-letnich planów PT/ILC, wyznaczanie obszarów technicznych; wymagania aktualnego DA-05, w tym przeprowadzanie analizy ryzyka i ustalanie argumentów technicznych które powinny być podstawą do określenia poziomu i częstości uczestnictwa z uwzględnieniem wyników analizy ryzyka związanego z reprezentatywnością uczestnictwa.
- jak właściwie interpretować EA-4/18 G:2021 „Wytyczne dotyczące poziomu i częstości uczestnictwa w badaniach biegłości”
- jak analizować dane z działań monitoringowych, jak mają być wykorzystywane do kontroli i do doskonalenia działalności laboratoryjnej
- czy potwierdzanie ważności wyników to tzw. „sobie a muzom”?
- jak łączyć wyniki potwierdzania ważności wyników z wynikami z wynikami walidacji / weryfikacji metody
Szkolenie zwróci uwagę na źródła potencjalnych problemów i najczęściej popełniane błędy w zakresie potwierdzania ważności wyników w laboratorium badawczym.
ZAKRES SZKOLENIA:
- Polityka PCA dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości, wymagania aktualnego DA-05 „POLITYKA DOTYCZĄCA UCZESTNICTWA W BADANIACH BIEGŁOŚCI”
- EA-4/18 G:2021 „Wytyczne dotyczące poziomu i częstości uczestnictwa w badaniach biegłości”
- Sposoby monitorowania ważności wyników wg pkt. 7.7. „Potwierdzanie ważności wyników” normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 i odpowiedź na pytanie: czy wszystkie metody wymienione w pkt. 7.7. normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 są obowiązkowe?
- Opracowywanie 4-letnich planów PT/ILC, wyznaczanie tzw. obszarów technicznych; w tym przeprowadzanie analizy ryzyka i ustalanie argumentów technicznych, które powinny być podstawą do określenia poziomu i częstości uczestnictwa z uwzględnieniem wyników analizy ryzyka związanego z reprezentatywnością uczestnictwa.
- Analizowanie danych z działań monitoringowych
- Wyniki monitorowania i powiązanie z wynikami walidacji / weryfikacji metody